Ogłoszenia duszasterskie 20.03.2016 r.

NIEDZIELA  PALMOWA

1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, doroczny obchód misterium paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć. Dziś o godz.17:00 nabożeństwo Gorzkich Żali z ostatnią nauką pasyjną.

2. 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy kalendarza liturgicznego wskazują na znaczenie dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, więc uroczystość tę obchodzić będziemy dopiero w poniedziałek po niedzieli Miłosierdzia Bożego, 4 kwietnia.

3. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemieniał, czynił lepszymi. Pan Jezus, jak słyszeliśmy o tym w odczytanym opisie Męki Pańskiej, na krzyżu modlił się za swoich oprawców i obiecał raj skruszonemu łotrowi. On także i nas przyjmuje i ogarnia swoim miłosierdziem, zatem otwórzmy się na to uzdrawiające działanie Jego łaski. Okazja do spowiedzi świętej: w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę rano od 6:30 – 7:30 i od 17:00 – 19:00.

4. WIELKI CZWARTEK – jest dniem ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Tego dnia w naszej parafii o godz. 18:00 celebrowana będzie wieczorna Msza św., zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie: „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, po Ewangelii i homilii ks. proboszcz obmyje nogi 12 mężczyznom powtarzając gest Chrystusa dokonany wobec Apostołów, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego Ciemnicą. Adoracja do 21:00!

5. WIELKI PIĄTEK – w dzień Męki i Śmierci Chrystusa zachowujemy post ścisły. W Wielki Piątek od godz. 9:00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 21:00. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ rozpocznie się o godz. 18:00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Zapraszamy strażaków do pełnienia straży przy Bożym Grobie. Po liturgii Wielkiego Piątku udamy się na Drogę Krzyżową i podążymy ulicami naszego miasta: Kościuszki, Niepodległości, Mickiewicza, Placem Wolności i zakończenie w kościele.

6. WIELKA SOBOTAadoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim – od godz. 9:00 do 21:00. Pamiętajmy o tym, że kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy, niech zaduma będzie hołdem oddanym dla Chrystusa. Nadal obowiązuje nas cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Przed ołtarzem jak co roku wystawiony będzie kosz, do którego można składać produkty dzieląc się nimi z najuboższymi. Poświęcenie pokarmów w kościele od godz. 10:00 do 12:00 – co pół godziny. W terenie: Mironów – 10:00, Dębiec – 10:10, Pyrzycka – 10:15, Osetna – 10:25, Skrzynka 10:45, Miedzyń – 10:55, Żarnowo – 11:05, Prądnik – 11:15.

7. W tym roku zgodnie z liturgicznymi wskazaniami wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 21:00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – LITURGIĘ WIGILII PASCHALNEJ. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna i procesja rezurekcyjna, podczas której obwieścimy wszystkim mieszkańcom naszej parafii, że Jezus zmartwychwstał, żyje i działa wśród nas. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczynia na wodę święconą.

Nie będzie procesji i Mszy rezurekcyjnej rano o godz. 6:00!!!

Kolejne Msze św. 10:00, 11:30, 13:00 – Skrzynka, 16:00 ślubna i 18:00!

8.Są do nabycia świece na stół wielkanocny, nabywając je wspieramy dzieło Caritasu!